Autor Wiadomość
laila69
PostWysłany: Sob 14:42, 05 Lut 2011     Temat postu:

zaczęłam czytać, przyjemne pióro Wesoly

jak będę miała chwilkę, to skończę lekturę Wesoly

i czekam na C.D.
TabacMan
PostWysłany: Sob 13:21, 05 Lut 2011     Temat postu: Wielki test przeglądarek internetowych

Firefox jest najlepszą przeglądarką na świecie, IE do niczego się nie nadaje, Chrome'a nikt nie używa, a Opera jest dla nerdów. Prawda? Już nie. Przetestowaliśmy najnowsze przeglądarki i zobaczyliśmy zupełnie inny obraz.

Mozilla Firefox jest najlepszą przeglądarką. Internet Explorer do niczego się nie nadaje. Google Chrome to przeglądarka, której nikt nie używa, zaś Opera jest dla nerdów. Taka opinia na temat przeglądarek była jeszcze niedawno aktualna. Jednak odkąd zadebiutował Chrome, ekipy Mozilli, Microsoftu oraz Opery mocno się zmobilizowały. Wojna o tytuł najlepszej przeglądarki wybuchła na nowo. W związku z tym, to idealny moment, aby przyjrzeć się czym dokładnie kuszą nas poszczególne aplikacje oraz jakiej warto używać.


Obecnie Google Chrome niesamowicie szybko rośnie w statystykach. Nowy Internet Explorer 9 Beta zupełnie zaciera złe wspomnienia, które zapewne macie po korzystaniu z edycji 8.0. Mozilla Firefox 3.6 dostaje wyraźnej zadyszki w tej morderczej pogoni za wydajnością, zaś "czwórka" robi co może, aby nadrobić zaległości. Programiści Opery uprościli interfejs swojego produktu, który nie jest już przerażająco skomplikowany. Jesteście zaciekawieni, co z tego wyniknie?



Co nowego w przeglądarkach?


Google Chrome 8.0.552

To przeglądarka, której nowa wersja wydawana jest średnio trzy razy w miesiącu, o czym zupełnie nikt nie pamięta, gdyż każda nowa wersja nie różni się niczym od poprzedniej. Oto Google Chrome.

Pierwsza, stabilna wersja aplikacji została wydana we wrześniu 2008. Wtedy królował Firefox, który nieustannie podbierał użytkowników przeglądarce Microsoftu. Podczas, gdy pryszczaci specjaliści branży IT przyodziani we flanelowe koszule głosili, iż teraz Firefox stanie się światowym liderem nagle pojawił się Chrome. Oczywiście zupełnie nikt nie przejął się nowym graczem, a mądre głowy snuły kolejne teorie jak bardzo bez sensu jest tworzenie zupełnej nowej aplikacji do przeczesywania sieci.



Google Chrome 1.0 to pierwsze stabilne wydanie. Wersja druga była szybsza o 35%. Trójka szybsza o ponad 25%. Czwórka to o 40% lepsza wydajność. Piątka znów okazała się być wydajniejsza nawet o 35%. I tak praktycznie w każdej kolejnej edycji. Warto zaznaczyć, że poprawa wydajności mierzona jest w stosunku do poprzedniego, a nie pierwszego wydania.

Chrome pośród przeglądarek jest tym, czym iPhone w telefonii komórkowej. Gdyby nie premiera tego gadżetu Apple, wciąż zachwycalibyśmy się telefonami Nokii z wyświetlaczem 320×240 pikseli o wydajności kalkulatora. Tak jak iPhone zmobilizował m.in. Google do stworzenia Androida oraz Microsoft do zaprzestania rozwijania koncepcji Windows Mobile (swoją drogą, jak można było używać telefonu z rysikiem?), tak Google Chrome wpłynął na Operę, Mozillę i Microsoft.


Dobra, ale co wprowadza Chrome 8.0? Po pierwsze Chrome Web Store. Jest to sklep z dodatkami do nowej przeglądarki. Tak, część z nich jest płatna - część darmowa. Czy to źle? Nie. Teraz dodatki powinny być bardziej funkcjonalne i dopracowane. Czy ty, będąc programistą wolałbyś tworzyć za darmo, czy widzieć rosnącą kwotę na koncie bankowym? No właśnie...

Wprowadzono także czytnik plików PDF. Nie ma nic bardziej irytującego jak konieczność zapisania go na dysk, aby podejrzeć zawartość. Od teraz klikamy i w mgnieniu oka widzimy, to co chcemy. Poprawiono także synchronizację, czyli genialną funkcję, która powoduje że na kilku komputerach mamy "własną" wersję przeglądarki. Te same ulubione, historia, dodatki itp.

Pojawiło się też kilka usprawnień mniej oficjalnych, jak np. zakładki po lewej stronie ekranu. Aby dotrzeć do ukrytych funkcji, wystarczy w pasek adresu wpisać about:flags.



===============================================

Mozilla Firefox 3.6.13 oraz 4.0 beta 8

Dawno, dawno temu, w czasach kiedy nawet Internet Explorer 6.0 był uznawany za nowoczesny, część internautów korzystała z Mozilla Suite. Był to magiczny pakiet internetowy, w skład którego wchodził: Nawigator (czyli przeglądarka), Kurier Poczty, Książka adresowa, ChatZilla (IRC), a nawet Kompozytor Stron, czyli edytor WYSIWYG do tworzenia stron, który szczerze mówiąc, nie potrafił tworzyć stron.

Mozilla Suite rozwijał się dosyć powoli i działał w takim samym tempie. Wtedy ktoś bardzo mądry wpadł na znakomity pomysł. Po co użytkownikowi, który potrzebuje jedynie przeglądarki, wciskamy jeszcze mnóstwo niepotrzebnego syfu?

Efektem złotych myśli był początek Firefoksa, którego napisano od podstaw. Pierwsza, niestabilna wersja pojawiła się już pod koniec 2002 r. Finalna, oznaczona symbolem 1.0 zadebiutowała ponad 2 lata później. Firefox był szybszy, bardziej przyjazny i poukładany. Podczas, gdy Opera była znakomita dla zaawansowanych użytkowników, Firefox okazał się bardzo elastyczny. Do bólu prosty zaraz po instalacji, lecz z możliwością dozbrojenia w niezliczoną ilość funkcji, dzięki możliwości instalacji dodatków.

To był strzał w dziesiątkę, o czym świadczą statystyki. W pięć lat od premiery w 2004 roku z Firefoksa korzystało ponad 50% polskich internautów. Internet Explorer, który wydawał się nie do pokonania, był używany przez zaledwie 30% użytkowników sieci. To wciąż dużo, ale gdy przypomnimy sobie, że swego czasu ponad 90% internautów klikało w niebieskie "e", wszystko staje się jasne. To była era Mozilli.

Firefox w szczytowym momencie przekonał do siebie 52,5% polskich internautów. To było w czwartym kwartale 2009 roku. Ostatni rok nie był dla Mozilli już tak dobry, bowiem obecnie z Firefoksa korzysta 49% użytkowników Sieci. Wciąż dużo, ale to pierwszy tak poważny spadek w historii tego programu. Gdzie leży przyczyna, skoro Internet Explorer dalej leci w dół? To sprawka Google Chrome, który w nieco ponad 2 lata zdobył serca niemal 10% internautów. W tym czasie także Opera poszła do góry - z 6 do ponad 10%.

Dobrze, ale co nowego w Firefoksie? Wersja 3.6 zadebiutowała blisko rok temu, w styczniu 2010 roku. Wprowadzono w niej nowy silnik JavaScript, który mimo wielu zmian wciąż jest daleko za Google Chrome. Poprawiono także obsługę CSS3, dodano minimotywy Personas. W międzyczasie doszła automatyczna aktualizacja pluginów, obsługa wideo Theora i wiele poprawek mających związek z wydajnością, jak i bezpieczeństwem. Obecnie w Sieci dostępna jest edycja 3.6.13, jednak tych 13 wydań poprawiało przede wszystkim błędy bezpieczeństwa jak i stabilności.

Dużo ciekawej prezentuje się Firefox 4.0, który miał zadebiutować jeszcze w 2010 roku, ale do tego nie doszło. Mozilla przesunęła datę wydania na 2011, bowiem mówiąc krótko, przeraziła się tym, jakie postępy poczynił Google Chrome, Internet Explorer oraz Opera.

Czwórka to przede wszystkim zupełnie nowy interfejs użytkownika. Do złudzenia przypomina Chrome, nowego IE, jak i Operę. Wprowadzono nowy silnik JavaScript o nazwie JägerMonkey. Jest dużo szybszy od poprzednika, ale jak wynika z testów - konkurenci wciąż są z przodu. Kolejna zmiana to sprzętowa akceleracja wyświetlania stron internetowych. Dostępna na Windows Vista oraz Windows 7 przez API Direct2D. Wszystko wskazuje na to, że kolejne bety "czwórki" nie przebiją wydajnością Google Chrome. Dogonienie głównego konkurenta planowane jest wraz z kolejnym wydaniem.



===============================================

CDN

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group